GYŰJTŐKÖR
A Váci Egyházmegyei Könyvtár klasszicista stílusú kétszintes épületében több, mint 150.000 könyvtári dokumentumot őriz. A gyűjtemény négy fő forrásból gyarapszik: hagyatékok, ajándék, csere és vásárlás. A gyarapodás legnagyobb részét az egyházmegyés papság hagyatékaiból érkező könyvtári dokumentumok képezik.
A Váci Egyházmegye, mindig bővelkedett a tudományokban is jártas, nagytudású, bibliofil papokkal, akiknek gyűjteménye az 1875-ös könyvtáregyesítést követően ajándékként vagy haláluk után az egyházmegyei könyvtárba került. A könyvtár állománya, ezért könyvészeti-, tematikai-, formai tekintetben egyaránt rendkívül gazdag. Az itt őrzött dokumentumok mindössze csak fele vallási tárgykörű, a többi része történeti, művelődés-, tudománytörténeti, földrajzi, gazdaságtörténeti, klasszikafilológiai, irodalmi tárgyú anyagot tartalmaz, ehhez járul a különféle (magyar-külföldi) folyóiratok gyűjteménye, amelynek több mint a fele hittudományi tárgyú sorozat.
Tematikus szempontok alapján állományszervezési szempontból a gyűjtemény ill. a könyvtár gyűjtőköre három nagyobb csoportba sorolható:
Főgyűjtőkörbe a teológia, filozófia, etika, történelemtudomány és segédtudományai (főként Magyarország története, ill. egyháztörténet), egyházművészet témákat érintő dokumentumok tartoznak.
Speciális gyűjtőkört alkotnak a Vácra - ill. a Váci Egyházmegyére vonatkozó irodalom, a római- és görögkatolikus szertartású liturgikus dokumentumok (Missale, Breviárium,imakönyv...stb.) és a szentképek – vallási témájú ábrázolások nyomtatványokon (metszet, képeslap, plakát), melyek a gyűjteményen belül különgyűjteményt is képeznek.
Mellékgyűjtőkörbe a tudománytörténet, klasszikafilológia, pszichológia, pedagógia, irodalom (főként vallásos jellegű) sorolható.
Formai szempontokat tekintve is elmondható, hogy rendkívül gazdag és sokszínű: Dokumentum típusok közül: -könyv, -kézirat, -periodika, -kis- és aprónyomtatvány, - térkép, - audiovizuális és e-dokumentumok, -kotta található az állományban, melyek különgyűjteményt is képeznek.
|